Инвитро процедурите съществуват от 1978 г. Луис Браун е първото родено бебе в епруветка. До момента са родени над 5 000 000 бебета в света с метода инвитро. Оптималната възраст за забременяване при жените е 20 и 30 години, след 40 годишна възраст шансът за зачеване драстично намалява.
В световен мащаб успеваемостта с инвитро е между 35 и 50 % при възраст до 35 години при жените. При жени над 40 годишна възраст е под 5%. България не прави изключение от тази статистика.
Защо се увеличава броят на двойките с репродуктивни проблеми? Кои са основните причини за стерилитет? Защо България е на трето място по брой аборти сред младите? Адекватно ли е здравното възпитание на подрастващите?
Двойките с репродуктивни проблеми се увеличават. От една страна това се дължи на факта, че все повече двойки търсят лекарска помощ във връзка с репродуктивни проблеми, докато в миналото този проблем е бил тема табу и много често двойките дълго време предпочитат да не споделят за този проблем и да изчакват дълго време преди да потърсят квалифицирана помощ. Реално в България няма статистика и никой не знае колко точно е броят на семействата с репродуктивни проблеми. От друга страна увеличеният брой на семействата с репродуктивни проблеми се дължи и на все по-късната възраст за създаване на семейство и раждане на първо дете, което неминуемо е свързано с биологичния часовник и намаляването на яйчниковия резерв. Не бива да се пренебрегват и факторите на околната среда, начина на живот на съвременния човек и дори храната, която се консумира, които нерядко имат негативно влияние върху организма и в частност върху репродуктивните способности.
Факторите, които могат да доведат до стерилитет, са много и не всички от тях са достатъчно добре проучени, като в немалко случаи причината може да се крие и при двамата партньори едновременно. В миналото причините за стерилитет са били търсени само при жената в двойката, докато вече са добре проучени и мъжките фактори за стерилитет и е установено, че тези причини са почти поравно разделени между двата пола. От страна на жената най-честите причини са аномалии на половите органи, нарушено образуване и отделяне на яйцеклетки, хормонални причини и запушване на маточните тръби в резултат на прекарани инфекции. При мъжете причините могат да са свързани отново с аномалии в развитието на половите органи, свързани с образуването и отделянето на сперматозоиди, хормонални причини и последици от прекарани инфекции. В последните години се наблюдават нарушения в образуването на сперматозоиди при млади мъже, които са употребявали дълго време различни стимуланти и анаболи при тренировки във фитнес-залата и това полека се превръща в една малка епидемия, чиито последствия тепърва започват да се срещат в лекарската практика. При около 10% от двойките се среща т.нар. „стерилитет с неизяснена причина“, т.е. няма установена анатомична или хормонална пречка, но въпреки това бременност не настъпва.
Този проблем е една от причините за отчетения най-голям отрицателен естествен прираст в България сред европейските държави, след емиграцията на млади хора в детеродна възраст. От друга страна е фактът, че все повече хора създават семейство едва след като са постигнали реализация в професията си, което нерядко се случва след 35 год. и в повечето случаи раждат само едно дете.
Трябва да се посочи и друга тревожна статистика – увеличава се броят на абортите, а намалява броят на ражданията. На трето място сме по брой аборти сред младите (15-19 години). През 90-те години на миналия век абортите у нас са били почти двойно повече от ражданията. В последните години тази бройка намалява и почти се изравни с броя на живородените деца у нас, което не е никак успокояващо. Все още здравната култура на подрастващото поколение е на много ниско ниво, темите за секса, полово- преносимите болести и предпазването от нежелана бременност, са теми табу в семейството и училището. За много хора абортът си остава метод за контрацепция, което немислимо в наши дни, имайки предвид рисковете, които крие един аборт и късните последствия върху репродуктивната функция на жената. Те биха довели до усложнения , свързани, на първо място, със самата манипулация, която може да доведе до травми на маточната шийка и матката, в резултат на което да се стигне до трайна загуба на репродуктивни функции и дори до отстраняване на матката. Други усложнения са т.нар. късни усложнения, които се свързани с различни инфекции след манипулацията, които да доведат до необратимо запушване на маточните тръби.